top of page
Search

5+1 kérdés, amire joggal várhatsz választ a generálkivitelezőtől

  • SF Ingatlan
  • Oct 25, 2023
  • 4 min read

Updated: Nov 10, 2023

Új otthonod megteremtése nem egyszerű projekt. Egy hely létrehozása, ahol a családod boldogan és biztonságban élhet, hosszabb folyamat. Hogyan is kezdj hozzá? Mennyi idő alatt lesz kész? Összeszedtünk kérdéseket, amelyekre joggal várhatsz választ egy generálkivitelezőtől – és amelyeket meg is válaszolunk most neked!


1) Mit tartalmaz az árajánlat?


Amikor árajánlatot kapsz, az nem lehet csak egy számsor, amit nem tudsz értelmezni. Minden vele kapcsolatos kérdésedre választ kell kapnod a generálkivitelezőtől.


Az árban benne foglaltatik a tervezők munkadíja, aminek része a bejelentési tervdokumentáció elkészítése is.


Ezen felül, amit még kapsz, az az előzetes konzultációk, egyeztetések és ötletelések sorozata, amelyet velünk folytatsz a tervek elkészítéséhez. Nem hagyunk magadra a tervezés során: végigkísérünk a folyamaton, és megtesszük a szükséges egyeztetéseket. Ha elakadnál a bejelentéshez vezető útvesztőkben, mi itt vagyunk, hogy segítsünk eligazodni.


Az ár az építőanyagok költségét tartalmazza, amelyek a legjobb minőségűek és a legmegfelelőbbek a projektedhez. (Nálunk legalábbis ez magától értetődő.)


És az ajánlat természetesen a komplett kivitelezést is magába foglalja, amely tartalmazza a megálmodott műszaki tartalom anyag- és munkadíj költségét.


És az a plusz is benne van az árunkban, amire már ebben a bejegyzésünkben is utaltunk.

2) Milyen további költségek merülhetnek fel?


Amikor építkezésbe kezdesz, fontos tisztában lenned azzal, hogy milyen további költségekkel kell számolnod, amelyeket nem tartalmaz az árajánlat. Vannak olyan tételek, amelyek opcionálisan, de gyakran felmerülnek.


Ilyenek például a pótmunkák. Pótmunkákra tipikusan akkor van szükség, amikor az eredeti szerződéshez képest valami pluszt szeretnél. Például egy különleges burkolatot vagy egyedi kialakítást.


A konyhabútor és a lámpatestek általában nem képezik a szerződések részét, így ezek beszerzése és beépítése is külön költséget jelent.


Az árnyékolók vagy szúnyoghálók szintén opcionálisak, ezért nem képezik részét az árnak (de hidd el, hosszú távon megéri beruházni rájuk).


Végül, de nem utolsósorban, a közmű bekötése is plusz költséget jelenthet. Sokan úgy döntenek, hogy ezt saját maguk intézik, de ha nem vagy biztos benne, hogyan kezdj hozzá, mi szívesen segítünk ebben is.


Tehát, mielőtt belevágnál a projektbe, érdemes alaposan átgondolni és tájékozódni a további költségekről, hogy ne érjenek meglepetések. Ezzel kapcsolatban teljeskörű tájékoztatást kell adnia egy generálkivitelezőnek.


3) Milyen ütemtervet követ az építkezés során?


Amikor belevágsz új otthon megvalósításába, az egyik legfontosabb kérdés, hogy mennyi idő alatt készül el az új házad. Ha erre nem tud legalább egy hozzávetőleges, de elfogadható és kielégítő választ adni a kivitelező, az elég rossz jel.


Nálunk egy átlagos családi ház kivitelezése 8-10 hónapot vesz igénybe. Persze ez változhat, attól függően, hogy a téli időszak mennyire befolyásolja az építkezést, illetve a műszaki tartalom milyen specifikációkat tartalmaz. Általában 12 hónapra vállaljuk a szerződéseket, hogy biztosra menjünk és elegendő időnk legyen minden részletre odafigyelni.

A fizetési ütemek számát a szerződésben határozzuk meg, és általában a bankok által elfogadott bontásban dolgozunk, ami gyakran 8-10 ütemet jelent. Ez azt is jelenti, hogy a fizetési ütemezés rugalmas és az ügyfél igényeihez igazodik.

Fontos tudni, hogy minden projekt egyedi, és az ütemterv a konkrét igényekhez és körülményekhez igazodik. Ha nálunk építtetsz, biztos lehetsz benne, hogy minden lépésnél támogatunk és tájékoztatunk téged az előrehaladásról.

4) Hány év garanciát vállal?


Amikor egy új otthon építésébe kezdesz, tudnod kell, hogy milyen garanciával vállalja a munkát a kivitelező. A jogszabályok szerint a vállalkozásoknak 3 év teljeskörű és 10 év szerkezeti garanciát kell vállalniuk. (Ha ezt nem vállalja egy kivitelező, az nem csak intő jel, de szabályellenes is.)


A jogszabályok egy köztes, 5 éves garanciát is előírnak bizonyos kulcsfontosságú elemekre, mint például a fűtésrendszer, a villamos rendszer vagy a nyílászárók.


Ha nálunk építtetsz, biztos lehetsz benne, hogy a munkánkat a jogszabályok által előírt garanciával vállaljuk, és mindig a legjobb minőségben dolgozunk. Nem véletlen, hogy a szerződésben is a törvényre hivatkozunk.

5) Milyen engedélyek beszerzésére lesz szükség?


„Milyen engedélyekre van szükség?” – alighanem mindenkiben felmerült már ez a kérdés, mikor belevágott egy építkezésbe. A generálkivitelezőnek erre a kérdésre is választ kell tudni adni.


  • A legfontosabb az építési engedély vagy az egyszerű bejelentés megtétele, amivel az épület megépítésére szerzünk jogot.

  • Ha közterületet kell igénybe venni az építkezés során, akkor közterület használati engedélyt is kell kérned.

  • A közműbekötések engedélyeztetése is elengedhetetlen, hiszen ezek nélkül az otthonod nem lesz élhető.

  • Ha bontásra van szükség, akkor bontási engedélyt kell beszerezned, legyen szó akár épület bontásról, akár az utcát érintő bontásról a közműbekötés miatt.

  • Ha az új otthonod kapubejárója más helyre kerül, akkor közútcsatlakozási engedélyt kell kérned.

  • Az építkezés befejezése után a hatósági bizonyítvány szükséges a használatba vételhez.

  • A projekt végén pedig a változási vázrajzot kell beszerezned a földmérőtől, hogy az épületet a használatbavételi engedéllyel a földhivatalba is be tudd jelenteni.

  • Végül, de nem utolsósorban, az energetikai tanúsítvány is elengedhetetlen az épület energiahatékonyságának igazolásához.


Mindezen engedélyek beszerzése elengedhetetlen az építkezés során, és mi itt vagyunk, hogy segítsünk neked ebben a folyamatban!


+1) Milyen referenciákat tud mutatni?


Természetes, ha szeretnéd látni, hogy egy kivitelező milyen munkát végez.

Nálunk a transzparencia és a minőség a legfontosabb, ezért számos referenciát tudunk mutatni neked. Így például képeket a munkafolyamat több szakaszáról: betekintést nyerhetsz abba, hogyan is zajlik egy építkezés nálunk, lépésről lépésre. Az alapozástól kezdve, a falazáson, a tetőszerkezet kialakításán, valamint a gépészeti és villamos szereléseken át, egészen az átadás pillanatáig.

De nem csak a munkafolyamatról van szó! Bemutatjuk a már kész házakat is, hogy láthasd, milyen végeredményre számíthatsz. Nagyon szívesen bemutatunk akár éppen folyamatban lévő építkezéseket is.

Ha nálunk építtetsz, biztos lehetsz benne, hogy minden lépésnél támogatunk és tájékoztatunk téged a munka állásáról. Azt valljuk, hogy ez a bizalomra épülő együttműködés alapja.

Építsd meg velünk álmaid otthonát!


Számunkra nem kérdés, hogy ezen kérdések mindegyikére kielégítő választ adunk neked! Akármilyen kérdésed is merül fel, az együttműködés bármely szakaszában, bizalommal fordulhatsz felénk (még a kulcsátadást követően is).

Régóta tervezgeted már, hogy belevágj az új otthon megteremtésébe? Itt az ideje, hogy lépj egyet előre: vedd fel velünk a kapcsolatot!


Kérdéseid vannak? Szeretnéd megismerni a részleteket? Ne kímélj minket, állunk rendelkezésre! Töltsd ki az űrlapot, és mi keresni fogunk a továbbiakkal kapcsolatban!

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page